Przyczyny i przebieg bakteryjnego
zapalenia zatok

Zapalenie zatok przynosowych jest stanem zapalnym błony śluzowej, który rozwija się w następstwie zaburzeń ich drenażu i wentylacji, na skutek zakażenia infekcyjnego, alergii lub zaburzeń budowy anatomicznej bocznej ściany nosa.

Mężczyzna z zamkniętymi oczami trzyma się za górną część nosa, cierpi na bakteryjne zapalenie zatok
Przyczyny bakteryjnego zapalenia zatok

 | 

Ostre bakteryjne zapalenie zatok przynosowych

Przyczyny bakteryjnego zapalenia zatok

Infekcja wirusowa jest w ok. 99% przyczyną ostrego zapalenia zatok przynosowych. Ostre zapalenie zatok przynosowych zapoczątkowywane jest przez zakażenie wirusowe. Zakażenie bakteryjne jest następstwem wirusowego i rozwija się jedynie w 0,5–2% przypadków.

Ikona dokumentu lekarskiego
Kobieta siedzi na kanapie owinięta kocem i kaszle w zaciśniętą pięść, cierpi na ostre bakteryjne zapalenie zatok przynosowych. Obok na stole leży cytryna, leki, termometr i woda

Ostre bakteryjne zapalenie zatok przynosowych

Ostre bakteryjne zapalenie zatok przynosowych rozwija się najczęściej w wyniku nieleczonego lub nieprawidłowo leczonego ostrego powirusowego zapalenia zatok przynosowych. O ile ostre wirusowe zapalenie zatok przynosowych (trwające do 5-7 dni, z wodnistą wydzieliną z nosa) ma tendencje do samoograniczania się, o tyle w przypadku powirusowego zapalenia zatok przynosowych ryzyko nadkażenia bakteryjnego znacząco wzrasta.

W ostrym powirusowym zapaleniu zatok przynosowych nakładają się na siebie czynniki sprzyjające nadkażeniu bakteryjnemu: gęsta, zalegająca w zatokach i jamach nosa wydzielina, obrzęk błony śluzowej nosa i zatok upośledzający drożność zatok, uszkodzona przez proces zapalny błona śluzowa nosa i zatok z uszkodzonym aparatem rzęskowym.

Więcej o zapaleniu zatok


Podsumowanie

Pamiętaj, łatwiej zapobiegać nadkażeniu bakteryjnemu niż je leczyć. Zadbaj o drożność nosa, rozrzedzenie gęstej wydzieliny w nosie i zatokach i przywrócenie prawidłowej funkcji aparatu śluzowo-rzęskowego błony śluzowej nosa i zatok.

Ikona z raportem z podsumowaniem i lupką

Referencje

up

Na podstawie:

Fokkens WJ., Lund VJ., Hopkins C., Hellings PW., Kren R. i in.: Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa 2020 – EPOS 2020. Magazyn Otorynolaryngologiczny. 2020, nr 75-76.

Hryniewicz W. (red.): Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2016.

Jurkiewicz D., Rapiejko P.: Nieżyt błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. W: Otorynolaryngologia kliniczna. T. 2. Niemczyk K., Jurkiewicz D., Składzień J. i wsp. (red.) Medipage, Warszawa 2015.

Ścierski W.: Ostre zapalenie nosa i zatok przynosowych. W: Otorynolaryngologia kliniczna. T. 2. Niemczyk K., Jurkiewicz D., Składzień J. i wsp. (red.) Medipage, Warszawa 2015.

Powrót do góry strony