Jak przebiega wirusowe zapalenie zatok?
Kaskada procesu zapalnego zainicjowana przez komórki nabłonka nosa doprowadza do ich miejscowego uszkodzenia przez komórki napływowe, powodując obrzęk, obrzmienie, wysięk, wytwarzanie śluzu, a w efekcie blokadę ujść zatok, co w konsekwencji prowadzi do ostrego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.
W pierwszej, naczyniowej fazie ostrego zapalenia zatok przynosowych występuje przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, a następnie obfity wysięk. Ta wstępna, trwająca zwykle 5–10 dni, faza OZZP jest określana jako przekrwienno-obrzękowo-wysiękowa.
W drugiej tzw. komórkowej fazie choroby, określanej jako powirusowe zapalenie zatok przynosowych występuje zwykle wyciek gęstej, śluzowej wydzieliny z nosa (również przebarwionej) i ewentualnie kaszel.
Do czego prowadzi zakażenie wirusowe?
Zakażenie wirusowe prowadzi do uszkodzenia nabłonka rzęskowego i uwolnienia prozapalnych cytokin oraz obrzęku błony śluzowej.
Cytokiny i mediatory reakcji zapalnej zwiększają przepuszczalność naczyń, wywołują obrzęk błony śluzowej, zwiększenie produkcji wydzieliny i zaburzenia transportu śluzowo-rzęskowego. To z kolei prowadzi do upośledzenia drożności ujść zatok, zaburzeń wentylacji zatok i zastoju wydzieliny w obrębie zatok przynosowych.
Zapalenie błony śluzowej nosa prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej zarówno nosa, jak i zatok przynosowych, powodując obrzęk, nadmierną produkcję śluzu i niedrożność ujść zatok, prowadząc w konsekwencji do powirusowego ostrego zapalenia zatok przynosowych, a nawet bakteryjnego ostrego zapalenia zatok przynosowych.