Alergiczny nieżyt nosa
Alergiczny nieżyt nosa występuje, gdy układ odpornościowy organizmu nadmiernie reaguje na określone, niezakaźne cząsteczki, takie jak pyłek roślin, zarodniki pleśni, roztocze kurzu domowego, alergeny zwierząt itp. Podczas reakcji alergicznej przeciwciała, przyłączają się do komórek uwalniających histaminę w błonie śluzowej nosa. Histamina rozszerza naczynia krwionośne, powodując zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej. Objawem klinicznym jest wtedy kichanie, wodnista wydzielina z nosa, świąd nosa i oczu oraz upośledzenie drożności nosa. Długotrwały kontakt z alergenem prowadzi do obrzęku błony śluzowej nosa i jest przyczyną upośledzenia jego drożności.
Alergiczny nieżyt nosa spowodowany alergenami pyłku roślin (katar sienny)
Sezonowy (okresowy) alergiczny nieżyt nosa lub katar sienny występuje w okresie ekspozycji na pyłek kwitnących roślin (w Polsce od stycznia do października). W Polsce najczęstszą przyczyną alergii sezonowej jest uczulenie na alergeny pyłku traw, brzozy, bylicy, olszy i leszczyny.
Przewlekły alergiczny nieżyt nosa
Przewlekły alergiczny nieżyt nosa występuje przez cały rok i może wynikać z wrażliwości na alergeny roztoczy kurzu domowego, alergeny zwierząt towarzyszących, alergeny pleśni wewnątrzdomowych. W przewlekłym alergicznym nieżycie nosa dominującym objawem jest upośledzenie drożności nosa, które podobnie jak infekcje wirusowe może przyczyniać się do upośledzenia drożności ujść zatok przynosowych i sprzyjać rozwinięciu ostrego powirusowego i przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.
Zapalenie zatok przynosowych: związek pomiędzy nieżytem nosa a zapaleniem zatok
Udowodniono, że zapalenie zatok przynosowych jest często poprzedzone alergicznym lub infekcyjnym nieżytem nosa i rzadko występuje bez współistniejącego nieżytu nosa. Objawy, niedrożność nosa/wydzielina z nosa i utrata węchu, występują w obu zaburzeniach. Uważa się, że katalizatorem tych dwóch zaburzeń jest niedrożność połączeń między zatokami przynosowymi a nosem, a następnie kolonizacja bakteryjna i infekcja prowadząca do ostrego, nawracającego lub przewlekłego zapalenia zatok. Podobnie przewlekłe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa może prowadzić do niedrożności, a następnie zapalenia zatok przynosowych.