Ból głowy przy schylaniu – czy może być objawem ostrego zapalenia zatok przynosowych?

Ból głowy to częsta dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Należy pamiętać, że ból jest objawem wymagającym ustalenia jego przyczyny. Jeśli ból głowy nasila się przy zmianie pozycji ciała, np. przy schylaniu, może to być objaw zapalenia zatok przynosowych. Ból, według definicji zapalenia zatok przynosowych, jest jednym z czterech objawów tej choroby (obok zatkanego nosa, kataru i zaburzeń węchu). Obecność samego bólu głowy, bez połączenia z niedrożnością nosa i/lub katarem nie jest wystarczające do rozpoznania zapalenia zatok przynosowych. Ból jest charakterystyczny przede wszystkim dla ostrego zapalenia zatok przynosowych i jest on zwykle tępy, rozpychający o charakterze ucisku.

Ostre zapalenie zatok przynosowych i ból głowy przy schylaniu

 | 

Lokalizacja bólu zatok przynosowych

 | 

Inne możliwe przyczyny bólu głowy

Ostre zapalenie zatok przynosowych i ból głowy przy schylaniu

Ostre zapalenie zatok przynosowych to stan, w którym z powodu infekcji wirusowej, zapalenia alergicznego, czy, rzadziej, infekcji bakteryjnej dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych i upośledzenia drożności tzw. kompleksów ujściowo-przewodowych zatok. Wąskie połączenia pomiędzy zatokami przynosowymi a jamami nosa, poprzez które z zatok wydostaje się wydzielina śluzowa, a do wnętrza zatok przedostaje się powietrze, mogą być zablokowane przez obrzękniętą błonę śluzową nosa i zalegającą gęstą wydzielinę. Dochodzi wtedy do zmiany ciśnienia w obrębie zatok przynosowych, co może objawiać się jako uczcie ucisku, rozpierania lub bólu w obrębie twarzy i głowy. Kiedy się schylamy, zwiększa się ucisk na obrzękniętą błonę śluzową zatok, co może powodować ból.
Więcej o zapaleniu zatok

Kobieta cierpiąca na ból głowy przy schylaniu, trzyma się za skroń – możliwe, że jest to objaw ostrego zapalenia zatok przynosowych
Mężczyzna siedzi na kanapie, wydmuchuje nos w chusteczkę i czuje ból zatok przynosowych

Lokalizacja bólu zatok przynosowych

W przypadku izolowanego zapalenia jednej z zatok, co jest rzadkie, bo zwykle choroba obejmuje wszystkie zatoki wraz z nosem, lokalizacja bólu może pomóc w diagnostyce. Przypomnijmy, że dorosła osoba ma zwykle wykształcone zatoki: czołowe, szczękowe, klinowe i zatoki (komórki) sitowe.

Ból, ucisk, uczucie rozpierania w okolicy czołowej może wskazywać na zapalenie w obrębie zatok czołowych. Ból w okolicy podoczodołowej, czasem promieniujący do zębów szczęki, może wskazywać na proces zapalny w obrębie zatok szczękowych.


Inne możliwe przyczyny bólu głowy

Warto jednak pamiętać, że ból głowy nie zawsze musi być związany z zapaleniem zatok przynosowych. Istnieją inne częste przyczyny tego rodzaju bólu, takie jak migrena czy bóle głowy typu napięciowego. Ból może być objawem bardzo wielu schorzeń, nie powinien być lekceważony i często może wymagać konsultacji lekarskiej.

Kobieta w okularach cierpi na ból głowy i ociera ręce o twarz

Podsumowanie

Ból głowy przy zmianach pozycji ciała, np. przy schylaniu, może być jednym z objawów ostrego zapalenia zatok przynosowych (nigdy nie jest jedynym objawem), ale może także wynikać z innych przyczyn. Jeśli doświadczasz tego rodzaju bólu lub masz wątpliwości co do swojego zdrowia, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Silny ból w okolicy czołowej lub ból gałki ocznej wymaga zawsze pilnej konsultacji lekarskiej.

Ikona z raportem z podsumowaniem i lupką

Referencje

up

Na podstawie:

Fokkens WJ., Lund VJ., Hopkins C., Hellings PW., Kren R. i in.: Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa 2020 – EPOS 2020. Magazyn Otorynolaryngologiczny. 2020, nr 75-76.

Powrót do góry strony