Ból w obrębie twarzy w przebiegu
zapalenia zatok

Ból w obrębie twarzy, uczucie rozpierania/ucisku jest jednym z objawów ostrego zapalenia zatok przynosowych i jest związane z obrzękiem błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, upośledzeniem drożności połączeń pomiędzy zatoką a nosem i zaleganiem gęstej śluzowej wydzieliny w świetle zatok przynosowych.

Mężczyzna w okularach z obolałym wyrazem twarzy trzyma się rękami za czoło i policzek, odczuwa ból w obrębie twarzy w przebiegu zapalenia zatok
Charakterystyka bólu w obrębie twarzy przy zapaleniu zatok

 | 

Rodzaje zgłaszanego bólu w zatokach

Charakterystyka bólu w obrębie twarzy
przy zapaleniu zatok

W przypadku zapalenia zatok przynosowych ból nie występuje nigdy jako jedyny izolowany objaw. Zawsze towarzyszy mu upośledzenie drożności nosa i/lub wydzielina z nosa (katar przedni lub tylny – zanosowy), ewentualnie upośledzenie lub brak węchu.

Charakterystyczna dla bólu w obrębie twarzy w przypadku zapalenia zatok jest lokalizacja. Najczęściej ból odczuwany jest w okolicach nosa, czoła, policzków i oczu. Ból może mieć charakter pulsujący, tępy lub kłujący, a nasilenie zazwyczaj wzrasta przy pochylaniu się do przodu, kichaniu czy kaszlu. Warto zaznaczyć, że ból związany z zapaleniem zatok może być intensywny i wpływać na codzienne funkcjonowanie.

Więcej o objawach zapalenia zatok

Kobieta z obolałą miną cierpi na ból w obrębie twarzy przy zapaleniu zatok, opiera rękę na twarzy

Rodzaje zgłaszanego bólu w zatokach

Lokalizacja i charakter zgłaszanego bólu może wskazywać na prawdopodobne miejsce objęte procesem zapalnym:

  • Ikona zatoki szczękowejZatoka szczękowa:
    ból występuje w okolicy policzka, zębów lub oczodołu.
  • Ikona zatoki czołowejZatoka czołowa:
    ból lokalizowany jest w okolicy czoła.
  • Ikona zatok sitowychZatoki sitowe:
    ból lub uczucie rozpierania zgłaszane są w przyśrodkowym kącie oka.
  • Ikona zatoki klinowejZatoka klinowa:
    ból wieloogniskowy lub zlokalizowany w okolicy potylicznej i promieniujący do czoła, skroni, szczytu czaszki lub oczodołu.

Podsumowanie

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w przypadku utrzymującego się bólu w obrębie twarzy, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy.

Ikona z raportem z podsumowaniem i lupką

Referencje

up

Na podstawie:

Fokkens WJ., Lund VJ., Hopkins C., Hellings PW., Kren R. i in.: Europejskie wytyczne na temat zapalenia zatok przynosowych i polipów nosa 2020 – EPOS 2020. Magazyn Otorynolaryngologiczny. 2020, nr 75-76.

Jurkiewicz D., Rapiejko P.: Nieżyt błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. W: Otorynolaryngologia kliniczna. T. 2. Niemczyk K., Jurkiewicz D., Składzień J. i wsp. (red.) Medipage, Warszawa 2015.

Ścierski W.: Ostre zapalenie nosa i zatok przynosowych. W: Otorynolaryngologia kliniczna. T. 2. Niemczyk K., Jurkiewicz D., Składzień J. i wsp. (red.) Medipage, Warszawa 2015.

Powrót do góry strony