Czy zapalenie zatok jest zaraźliwe?
Zapalenie zatok to schorzenie, które dotyka wielu ludzi na całym świecie. Ale czy możemy zarazić innych, gdy sami mamy zapalenie zatok? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna.
Po pierwsze, zapalenie zatok nie zawsze oznacza infekcję (zakażenie). Stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok przynosowych nie zawsze jest wynikiem infekcji, czasem jest powikłaniem przebytej wcześniej infekcji (powirusowe ostre zapalenie zatok), czasem konsekwencją blokady nosa towarzyszącej alergii.
W przebiegu ostrego zapalenia zatok przynosowych we wstępnej, wirusowej fazie (objawiającej się zwykle wodnistym katarem, niedrożnością nosa, kichaniem), osoba chora może zarażać osoby w swoim otoczeniu, podobnie jak to ma miejsce w przebiegu innych wirusowych chorób górnych dróg oddechowych (np. w przeziębieniu czy grypie). W fazie powirusowej ostrego zapalenia zatok, gdy dominuje gęsta, śluzowa wydzielina z jam nosa, schorzenie nie jest uważane za chorobę zaraźliwą w tradycyjnym znaczeniu tego słowa.
Czy przewlekłe zapalenie zatok jest zaraźliwe?
Przewlekłe zapalenie zatok, którego objawy mogą utrzymywać się nawet przez wiele lat, nie jest zaraźliwe. Zapalenie nie jest jednoznaczne z zakażeniem. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych jest bliższe astmie niż infekcji, a przecież nie obawiamy się zakażenia od osoby cierpiącej na astmę. Niemniej jednak, istnieje kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę.
W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych, w wyniku podrażnienia ściekającą po tylnej ścianie gardła gęstą, śluzową wydzieliną, może występować kaszel. Tymczasem katar i kaszel to ważny wektor rozprzestrzeniania się chorobotwórczych drobnoustrojów, które mogą znajdować się w drogach oddechowych. Uważa się, że jeszcze przez 4 dni po całkowitym ustąpieniu objawów przeziębienia, wirusy mogą się rozprzestrzeniać z organizmu. Innymi słowy przewlekłe zapalenie zatok nie jest zaraźliwe, jednak objawy tego schorzenia (np. kaszel) mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania wirusów z dróg oddechowych.
Dlatego warto przestrzegać podstawowych zasad higieny, takich jak regularne mycie rąk, unikanie w trakcie kaszlu i kichania bliskiego kontaktu z innymi osobami i korzystanie z chusteczek higienicznych podczas kichania czy kaszlu, aby minimalizować ryzyko przeniesienia infekcji na innych.
Podsumowanie
Podsumowując, zapalenie zatok samo w sobie nie jest uważane za zaraźliwe, ale istnieje ryzyko przeniesienia infekcji, która była przyczyną ostrego zapalenia zatok. Dlatego należy zachować ostrożność i przestrzegać podstawowych zasad higieny, szczególnie w ostrym wirusowym zapaleniu zatok, aby chronić innych przed ewentualnym zakażeniem.
Referencje
Na podstawie:
Hryniewicz W. (red.): Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego. Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2016.
Jurkiewicz D., Rapiejko P.: Zapalenie zatok przynosowych. W: Jahnz-Różyk K., Kupczyk M., Gawlik R. (red.): Alergologia w praktyce klinicznej cz. 2. PZWL, Warszawa, 2023.