Przyczyny bakteryjnego zapalenia zatok
Infekcja wirusowa jest w ok. 99% przyczyną ostrego zapalenia zatok przynosowych. Ostre zapalenie zatok przynosowych zapoczątkowywane jest przez zakażenie wirusowe. Zakażenie bakteryjne jest następstwem wirusowego i rozwija się jedynie w 0,5–2% przypadków.
Ostre bakteryjne zapalenie zatok przynosowych
Ostre bakteryjne zapalenie zatok przynosowych rozwija się najczęściej w wyniku nieleczonego lub nieprawidłowo leczonego ostrego powirusowego zapalenia zatok przynosowych. O ile ostre wirusowe zapalenie zatok przynosowych (trwające do 5-7 dni, z wodnistą wydzieliną z nosa) ma tendencje do samoograniczania się, o tyle w przypadku powirusowego zapalenia zatok przynosowych ryzyko nadkażenia bakteryjnego znacząco wzrasta.
W ostrym powirusowym zapaleniu zatok przynosowych nakładają się na siebie czynniki sprzyjające nadkażeniu bakteryjnemu: gęsta, zalegająca w zatokach i jamach nosa wydzielina, obrzęk błony śluzowej nosa i zatok upośledzający drożność zatok, uszkodzona przez proces zapalny błona śluzowa nosa i zatok z uszkodzonym aparatem rzęskowym.
Podsumowanie
Pamiętaj, łatwiej zapobiegać nadkażeniu bakteryjnemu niż je leczyć. Zadbaj o drożność nosa, rozrzedzenie gęstej wydzieliny w nosie i zatokach i przywrócenie prawidłowej funkcji aparatu śluzowo-rzęskowego błony śluzowej nosa i zatok.