Zapalenie zatok a spacery – czy są możliwe?
Spacery na świeżym powietrzu mogą być możliwe, nawet jeśli cierpisz na zapalenie zatok przynosowych. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok przynosowych (to schorzenie trwające ponad 3 miesiące) będzie to nawet wskazane.
U chorych z ostrym powirusowym zapalaniem zatok przynosowych również nie ma przeciwwskazań do spacerów, a stopniowo i z rozwagą dawkowana aktywność fizyczna może przyspieszyć powrót do pełnego zdrowia. W przypadku ogólnego osłabienia, wysokiej temperatury i złego samopoczucia, należy rozważyć rezygnację ze spacerów i aktywności fizycznej.
Jednak istnieje kilka rzeczy, o których warto pamiętać:
- Obserwuj sygnały, jakie przekazuje Ci Twój organizm:
Jeśli jesteś osłabiony – lepiej pozostać w domu i odpocząć. - Unikaj ekstremalnych warunków pogodowych: Jeśli jest bardzo zimno, gorąco lub jest wysokie zanieczyszczenie powietrza – warto zachować ostrożność. Duże zmiany temperatury mogą wpłynąć niekorzystne na proces zapalny w obrębie nosa i zatok oraz na nasze ogólne samopoczucie.
- Jeśli jesteś bezpośrednio po infekcji wirusowej, wybieraj łagodne tempo spaceru, unikaj intensywnego wysiłku fizycznego.
- Staraj się oddychać przez nos, szczególnie jeśli temperatura powietrza jest niska. Nos ogrzewa, nawilża i oczyszcza wdychane powietrze, chroniąc tym samym błonę śluzową gardła, krtani i dolnych dróg oddechowych.
- Jeśli jesteś uczulony na alergeny pyłku roślin lub zarodniki grzybów mikroskopowych zaplanuj spacer po wcześniejszym zapoznaniu się z informacją o aktualnym i prognozowanym stężeniu alergenów w Twoim regionie. Uszkodzona przez infekcję wirusową błona śluzowa nosa jest bardziej narażona na niekorzystne działanie uczulających Cię alergenów.
Warto zaznaczyć, iż w najnowszych rekomendacjach EPOS 2020 wyraźnie wskazano, opierając się na dużej metaanalizie, że do czynników zapobiegających ostrym wirusowym zapaleniom zatok należy systematyczne uprawianie aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.
Podsumowanie
Zapalenie zatok przynosowych nie musi łączyć się z rezygnacją ze spacerów na świeżym powietrzu, ale trzeba dostosować aktywność do aktualnego samopoczucia. Odpowiednia profilaktyka i dbanie o zdrowie błony śluzowej nosa i zatok mogą pomóc w uniknięciu nawrotów tej dolegliwości. Jeśli jednak objawy zapalenia zatok przynosowych są uporczywe lub nasilają się, warto skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać profesjonalną opiekę medyczną.