Ostre zapalenie zatok przynosowych: Co może pomóc?
Bóle uciskowe twarzy, zatkany nos i zmęczenie: osoby dotknięte tym problemem zadają sobie pytanie, co mogą zrobić, aby złagodzić objawy zapalenia zatok. Przede wszystkim należy zapewnić odpływ wydzieliny i zahamować stan zapalny w zatokach przynosowych.
Mukolityki z roślinnymi składnikami aktywnymi, takie jak specjalna mieszanka olejków eterycznych w leku Respero Myrtol, mogą tu pomóc. Lek upłynnia śluz i w ten sposób pomaga aktywować mechanizm samooczyszczania dróg oddechowych, rzęski mogą wznowić swoją pracę, a śluz jest łatwiej transportowany.
Zapalenie zatok przynosowych: Leczenie i farmakoterapia
Co pomaga szybko przy zapaleniu zatok? Krople lub aerozole do nosa mogą być stosowane jako dodatkowe lekarstwo na przeziębienie. Powodują one odblokowanie błony śluzowej nosa i ułatwiają ponowne oddychanie. Jeśli masz zapalenie zatok spowodowane przez bakterie, leczenie antybiotykiem może być konieczne, ale tylko lekarz może określić, czy przyczyną zapalenia zatok jest wirus czy bakteria.
Leczenie zapalenia zatok przynosowych: Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Czasami trudno jest odróżnić zapalenie zatok od przeziębienia. W obu przypadkach nos jest zatkany i pojawia się złe samopoczucie. Jeśli jednak w ciągu pięciu dni nie następuje poprawa, zmysł węchu jest odrętwiały, a twarz boli – to bardzo prawdopodobne, że przyczyną objawów jest zapalenie zatok. W leczeniu zapalenia zatok lekarz może udzielić konkretnych wskazówek i przepisać leki.
Szczególnie jeśli cierpisz na nawracające choroby, zaleca się wizytę u laryngologa. Za pomocą szczegółowej diagnostyki może znaleźć przyczynę nawracających stanów zapalnych i zaproponować odpowiednią terapię.
- Więcej informacji można znaleźć pod adresem
- Przyczyny zapalenia zatok